Saturday, January 15, 2011

Kuidas valida e-lugerit


Kuidas valida e-lugerit.

E-lugeri valimisel on oluliseks aspektiks, milliseid formaate seade toetab ja milliste failidega te kõige rohkem hakkate kokku puutuma. Ehk siis, kust te raamatuid ostma hakkate ja mis dokumete te tahate sealt vaadata.

Põhilised saadaolevad formaadid on järgmised:

Amazon Kindle AZW – Seda formaati toetavad ainult Amazon Kindle lugerid. Neid raamatuid müüb Amazon ise ja nende valik on väga suur ning hinnad küllaltki soodsad.
Mobipocket MOBI – On mõeldud eelkõige nutitelefonidele, samas toetab seda Amazon Kindle.
Sony Reader LRF – Formaat on loodud Sony poolt ja Sony lugerile, selles formaadis raamatute hulk on küllaltki piiratud. Kõik uuemad Sony lugerid toetavad ka PDF ja EPUB formaate.
Adobe Reader PDF - Antud formaati toetavad enamik lugereid, sealhulgas Amazon Kindle uuemad mudelid.
EPUB – Antud formaat on kõige levinum ja parem e-raamatute lugemiseks. Seda toetavad kõik lugerid peale Amazon Kindle. Kuid epub faile on võimalik muuta Calibre rakenduse abil mobi failideks, mida Kindle toetab. Sellisel juhul ei tohi aga algne epub fail olla DRM kaitstud.

Et muuta PDF faile EPUB failideks või vastupidi on kõige lihtsam kasutada samuti Calibre programmi.

E-raamatute käsitlemisel on kindlasti abiks selline programm nagu Calibre mida saab tasuta alla laadida siit: http://calibre-ebook.com/. Selle abil saab muuta e-raamatute formaate vastavalt lugerile ning organiseerida oma e-raamatukogu.
Sellel lehel http://en.wikipedia.org/wiki/Ebook_reader#Supported_File_Formats on tabelina välja toodud erinevad failiformaadid ja mudelid, mis neid toetavad.

Osad raamatud on kaitstud sotsiaalse DRM`ga (Digital Rights Management). Kui osta selline raamat, siis peaks kindlasti vaatama, et fail oleks Sinu lugerile sobivas formaadis DRM AZW, DRM PDF, DRM EPUB jne.

Sotsiaalne DRM tähendab, et raamatud varustatakse spetsiaalse vesimärgiga, mis sisaldab ostja personaalseid andmeid ja mille kaudu ostja isik seotakse konkreetse ostetud e-raamatu failiga. Sotsiaalse DRM lahenduse vesimärgistust kutsume digitaalseks exlibriseks. Kõikidele poodidele ka võimaluse oma täiendava DRM lahenduse loomiseks. Näiteks Apple ja Amazon on loonud oma DRM lahenduse ja koos sellega ka suletud müügisüsteemi.
Sotsiaalne DRM jätab raamatu ostjale võimaluse hea tava ja moraali raames e-raamatuga vabamalt ümber käia. Kui keegi siiski otsustab sellise raamatu edasi müüa või torrentina vastavale saidile üles laadida, siis vesimärk juhatab kirjastuse teose algomanikuni.
Klassikaline (hard) DRM seevastu laseb raaamtut lugeda vaid ühes keskkonnas, seda ei saa laenata ega edasi anda, sest tehnika lihtsalt ei võimalda. See süsteem on ääretult piiratud. Näiteks juhtub e-luger või nutitelefon katki minema, siis ollakse kohe ilma ka raamatutest, sest mujal neid avada ei saa.


No comments:

Post a Comment